Watts News
 Published for the members of North Itasca Electric Cooperative
VOL. 20 NO. 10  -  October 2017

What can 13 cents buy?

continued

When we compare the amount of time this heater can run for 13 cents compared to other commodities, one can start to see the value of electricity. Consider a 10 watt LED light bulb (equivalent to 40 watt incandescent bulb); for 13 cents, you can illuminate that bulb 100 hours. A 40 watt, 32 inch screen LED television can entertain one for 12.8 hours and better yet, cell phone chargers can charge up to 20 times for as little as a penny.

When we compare the amount of time this heater can run for 13 cents compared to other Of all the commodities we need in life, how much value do they give us for 13 cents? With milk over $5.00 per gallon, we would get .04 oz., a 6 candy bar at $2.00 would give one a piece 3/8 long. Your car gets 20 miles per gallon at a price of $2.60 per gallon. Doing the math, $2.60 per gallon / 20 miles = 13 cents per mile. Im guessing one would be using their electrically charged cell phone to call for help.

How long could you heat a home for 13 cents? With an average home needing 50,000 Btus of propane, you could only heat your home for about 11 minutes at a price of $2.00 per gallon.

Many believe electricity is expensive, but looking at the values above, one can clearly see its value surpasses that of any other commodity. Consider the things electricity is used for: lights, furnace fans, water (hot and cold), stove, ovens, microwave, coffee pot, television, radios, hair dryers, toaster, fryers, shavers, and yes, even that electric toothbrush. This list covers only a few uses occurring just in the morning hours, just think if we would add up all the things electricity is used for throughout the day.

Use energy, but use it wisely.




Return to the October 2017 Issue